Ena Aplo Paradeigma SGML

Matt Welsh, mdw@cs.cornell.edu v1.0, 28 Martioy 1994

Ayto to keimeno apotelei ena suntomo paradeigma xrhshs toy Linuxdoc-SGML DTD. (S.t.M. Apotelei metafrash alla kai prosarmogh sta ellhnika dedomena toy arxikou keimenoy poy perilambanetai sta sgml-tools. Prokophs Prokopidhs, prokops@hellug.gr, Septembrios 1999)

Contents

1 Eisagwgh 1

2 O kwdikas 1

3 Merika paradeigmata 2

3.1 Ayth einai mia ypoenothta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

3.1.1 Ayth einai mia an8ypoenothta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

3.2 Keimeno poy xrhsimopoieitai ws paradeigma . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

3.3 Parapompes se alla shmeia toy keimenoy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

3.4 Xrhsh twn grammatoseirwn . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

3.5 Listes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3

1 Eisagwgh

Ayto einai ena paradeigma SGML me th xrhsh toy Linuxdoc-SGML DTD. Mporeite na to morfopoihsete xrhsimopoiwntas thn entolh

     % sgml2html example.sgml

poy 8a paragagei HTML selides. Mporeite epishs na paragagete LaTeX, .txt kai GNU info arxeia. (S.t.M. Me orismenoys periorismous gia ta Ellhnika. H metatroph se HTML doyleuei xwris kanena problhma kai sta Ellhnika.)

2 O kwdikas

Ejetazontas ton kwdika apo ayto to arxeio 8a ma8ete pws na xrhsimopoieite polles apo tis domes toy Linuxdoc-SGML. 8a prepei epishs na diabaste to Linuxdoc-SGML User’s Guide, sto arxeio guide.sgml poy perilambanetai sth dianomh twn sgml-tools.

O kwdikas, opws 8a deite, moiazei me ton kwdika toy LaTeX. Oi paragrafoi xwrizontai me kenes grammes, oi makroentoles perikleiontai se agkules. Prokeitai gia arketa aplo kwdika.

3 Merika paradeigmata

Akoloy8oun paradeigmata orismenwn pragmatwn poy 8a xreiasteite ston kwdika. Prwta as kateboume se mia ypoenothta:

3.1 Ayth einai mia ypoenothta

Opws leei kai o titlos ths. Prosejte oti einai aparaithto na xrhsimopoihsete thn entolh p gia na arxisete to kyriws meros ths enothtas, meta apo thn entolh sect1. Akoloy8ei mia an8ypoenothta:

3.1.1 Ayth einai mia an8ypoenothta

Wraia. Exete sth dia8esh sas 5 epipeda enothtwn. Xrhsimopoihste tis entoles sect, sect1, sect2, sect3, kai sect4 gia na ta ekmetalleyteite. Ayto to keimeno xrhsimopoiei to styl keimenoy article (ar8ro), poy einai katallhlo gia HOWTO kai alla paromoia keimena to styl report (texnikh anafora) poy perilambanei thn entolh enothtas chapt (kefalaio) 8a prepei na to xrhsimopoieite gia ta keimena toy Linux Documentation Project.

3.2 Keimeno poy xrhsimopoieitai ws paradeigma

As ypo8esoyme loipon oti, ka8ws synexizete to gracimo, 8elete na enswmatwsete sto keimeno sas ton kwdika, thn eisodo, h thn ejodo enos programmatos. Se tetoies periptwseis xrhsimopoihste ta “periballonta” code h verb, perikleiontas ta se ena periballon tscreen, opws sto paradeigma:

     This is an example for environment verb.

Epishs:

     This is an example for environment code.

To periballon tscreen aplws orizei mikrotero mege8os grammatoseiras kai frontizei gia th swsth stoixish. Den einai aparaithto gia th xrhsh twn verb h code, pantws egw sas to synistw.

To keimeno Linuxdoc-SGML User’s Guide ejhgei poioys eidikous xarakthres mporeite kai poioys den mporeite na xrhsimopoihsete sta periballonta verb and code.

3.3 Parapompes se alla shmeia toy keimenoy

8elete kai parapompes se alla shmeia toy keimenoy; Ayth h enothta exei markaristei me thn entolh label. Xrhsimopoiwntas thn entolh ref 8a dhmioyrghsete mia parapomph, opws sto paradeigma “Deite thn Enothta 3.3 () gia perissoteres plhrofories”.

Gia thn wra oi parampompes de doyleuoyn kata th metafrash (me th xrhsh toy groff) se aplo ASCII keimeno. Doyleuoyn swsta otan paragete LaTeX h HTML.

3.4 Xrhsh twn grammatoseirwn

An 8elete grammatoseires, exoyme ki ap’ aytes. Fysika de 8a tis blepete sto aplo keimeno ASCII, alla 8a emfanistoun oles sta diafora format poy 8a paragagete: boldface (entona), emphasis (gia emfash), sans serif (xwris oyres), slanted (plagia), typewriter (grafomhxanhs), and italics (“italakia”).

3.5 Listes

Oi listes einai epishs eukoles. Aplws xrhsimopoihste to stoixeio itemize me tis entoles item opws emfanizontai parakatw:

• Ayth einai mia lista.

• Tipote to fobero edw.

– Epishs yposthrizontai pollapla epipeda.

– Kai pali, kamia ekplhjh.

1. Oi ari8mhmenes listes me th xrhsh toy enum epishs doyleuoyn.

2. To periballon perigrafhs, me th xrhsh twn descrip kai tag einai epishs dia8esimo, opws fainetai ki edw.

Prwto stoixeio.

Na ena stoixeio. Deutero stoixeio. Na ki allo ena.

Trito stoixeio.

Pame kai gia to trito.

• Kai gia kerasaki sthn tourta, ena teleytaio stoixeio.

Kalucame sxedon ka8eti poy xreiazeste gia na jekinhsete me to gracimo keimenwn SGML xrhsimopoiwntas to linuxdoc-sgml DTD. Sas parakalw na me eidopoihsete an nomizete oti kati prepei na allajei h na proste8ei se ayto to keimeno.